HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura

Sluneční hodiny a archeoastronomie

Úvodní strana O autorovi Reference

 

Asi bych tu měl mít obrázek... Fotka je ze setkání v Hradci Králové (2006)

 

   O slunečních hodinách, ...

 

Poštovní adresa

Pavel Marek

Kotaskova 1366

273 09 Kladno 7

 

pavel (tečka) marek (zavináč) mmspektrum (tečka) com

 

Sluneční hodiny jsou jedním z mých koníčků. První nástěnné sluneční hodiny jsem sestrojil v roce 1995 na fasádě rodinného domu v Kladně. V roce 2001jsem navrhnul velké jižní sluneční hodiny pro přístavbu ZŠ Norbertov v Praze - Střešovicích. Jejich výtvarné a technické řešení vycházelo z architektonického návrhu ing. arch. L. Matějovského. Zajímavá byla rovněž spolupráce s restaurátorem J. Kašparem při obnově historických slunečních hodin J. Engelbrechta na budově radnice ve Dvoře Králové v roce 2002.
Od září roku 2003 ukazují čas nově navržené sluneční hodiny na hradě
Vysoký Chlumec, pro něž jsem vypracoval gnómonický i výtvarný návrh. Původně zde existovala jen nefunkční atrapa na věži dolního hradu. Zajímavostí těchto hodin je, že jou orientovány přibližně k ZSZ. V červnu 2004 bylo v centru Kladna otevřeno Floriánské náměstí, jemuž dominují sluneční hodiny s číselníkem v dlažbě, pro něž jsem vypracoval gnómonický návrh podle zadání architektů K. Albrechta a F. Müllera, kteří jsou autory architektonického řešení celého prostranství včetně hodin. Přehled realizovaných slunečních hodin, na nichž jsem se podílel, je uveden v referencích.

V roce 2001 jsem v rámci "osvětové činnosti" zveřejnil na webu první verzi těchto stránek. Přitom jsem pro "své" návštěvníky přichystal také jednoduché originálně řešené sluneční hodiny, které si můžete stáhnout a po vytisknutí a sestavení si je postavit doma na stůl. Od roku 2002 rovněž příležitostně spolupracuji se "slunečními hodináři" kolem internetových stránek Sluneční hodiny v České republice a na Slovensku.

Pokud máte zájem, můžete se podívat také na stránky Varhaníci on-line, jejichž jsem spoluautorem.

Co se týká mé profese, v současné době pracuji jako redaktor strojírenského časopisu MM Průmyslové spektrum. Do roku 1999 jsem byl projektantem motorových lokomotiv v dnes již zaniklé lokomotivce ČKD.

Pokud máte zájem o kontakt, o radu, či dokonce o návrh slunečních hodin, můžete mi poslat mail na adresu pavel (tečka) marek (zavináč) mmspektrum (tečka) com.

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura

Sluneční hodiny a archeoastronomie

Úvodní strana O autorovi Reference