Dolní Štěpanice

Nová stylová fasáda se slunečními hodinami zdobí od konce září 2006 jiho-jihozápadní stěnu neoklasicistní vily Julie (č. p. 94) v Dolních Štěpanicích u Jilemnice. Číselník poloorlojního typu o rozměrech 1,8 x 1,8 m obsahuje hodinové rysky pro 10. hodinu ranní až 6. hodinu večerní, které jsou vyznačeny římskými číslicemi v řasené stuze, dále slunovratové hyperboly a rovnodennostní přímku. V pravé části číselníku je vyznačen horizont, jenž udává západy slunce v době mezi podzimní a jarní rovnodenností. Časoměrné údaje doplňuje latinská sentence SOL IMPERATOR (slunce vládce), stylizovaný obrázek slunce a motiv břečťanu.

Polos je tvořen nerezovou tyčí o délce 135 cm a je opatřen nodem ve tvaru koule, jejíž střed se nachází 54 cm od místa vetknutí polosu do stěny. Stín polosu ukazuje mezi hodinovými ryskami číselníku pravý slunečný čas, stín nodu ukazuje datum, které je na číselníku hodin vyznačeno slunovratovými hyperbolami a rovnodennostní přímkou.

Gnómonický a výtvarný návrh podle zadání majitelky domu provedl Pavel Marek, autor těchto stránek. Zeměpisné souřadnice lokality jsou 50° 38´ s. š., 15° 31´ v. d. Změřená orientace (azimut) stěny je 29° od jižního směru směrem k západu. Fotografovala Hana Čechotovská.

 

 

 

Zpět

Galerie - ČR

Reference

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura