Hlupice

Od září 2006 zdobí nové sluneční hodiny jižní štít selského stavení v Hlupicích č. p. 30 na Litoměřicku. Dům pochází z roku 1890 a nachází se v dramatické krajině Českého středohoří poblíž Zubrnic. Číselník slunečních hodin je poloorlojního typu, obsahuje hodinové rysky od 8. hodiny ranní do 6. hodiny večerní značené arabskými čísly a je doplněn soustavou datových křivek tvořenou 6 hyperbolami a rovnodennostní přímkou, které vyznačují datum vstupu slunce do zvířetníkových znamení. Slunovratové hyperboly a rovnodennostní přímka jsou označeny symboly kozoroha (horní hyperbola), raka (dolní hyperbola), berana a vah (rovnodennostní přímka). Ostatní hyperboly z prostorových důvodů označeny nejsou.

Číselník je 1,2 m široký a 1,08 m vysoký a po výtvarné stránce byl navržen tak, aby vynikla prostá krása gnómonického řešení v souladu s charakterem domu. Zimní slunovratová hyperbola byla z estetických důvodů prodloužena a v levé i pravé části číselníku byl doplněn horizont, jenž v zimní polovině roku vyznačuje časy východu a západu slunce. Polos je dlouhý 53 cm a je opatřen nodem ve tvaru válečku, jehož střed se nachází 35,2 cm od místa vetknutí polosu do stěny.

Zeměpisné souřadnice lokality jsou 50° 37´ s. š., 14° 13´ v. d. Změřená orientace (azimut) stěny je 9,5° od jižního směru směrem k západu. Autorem gnómonického i výtvarného návrhu slunečních hodin je Pavel Marek, autor těchto stránek. Fotografoval David Šmejkal.

 

Zpět

Galerie - ČR

Reference

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura