Kladno - Kročehlavy, býv. pivovar

Na přelomu září a října roku 2009 byly dokončeny sluneční hodiny s keramickým číselníkem v areálu bývalého kladenského pivovaru. Pivovar byl vystavěn benediktiny v polovině 19. století, kdy Kladno s přilehlými obcemi, k nimž patřily i tehdy ještě samostatné Kročehlavy, zažívalo díky rozvoji těžby uhlí a hutního průmyslu nebývalý rozmach. Koncem 19. století byl pivovar pronajat významnému sládkovi Otakaru Zacharovi, který se přátelil s malířem Mikolášem Alšem. Ten také v pivovaře býval častým hostem a vděčíme mu za dodnes dochovaný pivovarnický znak ve štítu vrátnice. Po 2. světové válce byl ale pivovar znárodněn a krátce na to, v roce 1950, zrušen. Od té doby byl využíván jako průmyslový areál.

Hodiny před dokončením Sousední budova se znakem od M. Alše

V roce 2004 se majitelem někdejšího pivovaru stává Vladislav Tesárek, jehož snahou je celý areál postupně zrekonstruovat. V rámci těchto aktivit vznikly i nové sluneční hodiny z pálené keramiky, které byly po opravě fasády umístěny na domě sousedícím s historickou budovou se zmíněným znakem od M. Alše. Hlavním cílem plastiky, jejímž autorem je Jaromír Huja, bylo kromě estetického hlediska přinést i určitou informaci o objektu. Na návrh J. Huji byl také doplněn číselník slunečních hodin, jehož gnómonický návrh vypracoval Pavel Marek.

Střed kruhového číselníku tedy obsahuje pohled na kročehlavský pivovar doplněný motivem chmelových šištic a klasů ječmene. Vnitřní mezikruží prostřednictvím nápisů V. Tesárek a (areál) kladenského pivovaru nese informaci o majiteli a o objektu. Vnější mezikruží obsahuje římské číslice označující VI. až XIV. hodinu. Rozmezí časových údajů díky jihovýchodní orientaci stěny pokrývá právě rozsah běžné osmihodinové pracovní směny.

Provedení číselníku vychází z podoby slunečních hodin v Lánech zhotovených v roce 2008. Číselník v pivovaru je však o něco větší, jeho vnější průměr je 1,63 m. Polos dlouhý 1,93 m je ukotven do zdi dvěma podpěrami vně číselníku. Bývalý pivovar se nachází v Dlouhé ulici č. 33, zeměpisné souřadnice místa se slunečními hodinami jsou 50° 08´ 26,47´´ s. š., 14° 06´ 43,70´´ v. d. Změřená orientace (azimut) stěny je 47° od jižního směru směrem k východu.

 

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura