Lány

V červenci 2008 získal sluneční hodiny rodinný dům č. p. 467 v Lánech, jenž se nachází v oblasti nové výstavby v Lipové ulici severně od centra obce. Jedná se o cihlovou novostavbu s tepelněizolační fasádou, jehož stranu směrem do ulice zdobí východní sluneční hodiny s kruhovým číselníkem. Číselník slunečních hodin je opatřen v horní i dolní části římskými číslicemi označující IV. až X. hodinu místního pravého slunečního času, v dolní části číselníku se nacházejí malé kruhové značky pro přesnější odečítání časových údajů. Rozsahu číselníku byl při návrhu volen s ohledem na velký přesah střechy, jejíž stín již kolem XI. hodiny odečítání časových údajů znemožňuje.

Na číselníku dále najdeme latinskou sentenci SOL OMNIA LUCET, což lze přeložit jako "slunce svítí každému", letopočet 2008 označující rok vzniku hodin a také monogram JK patřící jak majiteli, tak majitelce domu. Číselník je vytvořen z pálené keramiky, jeho vnější průměr je 1,23 m a střed se nachází cca 1,75 m nad úrovní terénu. Polos dlouhý 138 cm je ukotven do zdi dvěma podpěrami vně číselníku.

 

Zeměpisné souřadnice místa se slunečními hodinami jsou 50° 07´ 38,78´´ s. š., 13° 56´ 52,45´´ v. d. Změřená orientace (azimut) stěny je 80,5° od jižního směru směrem k východu. Keramický číselník vytvořil dle vlastního návrhu Jaroslav Huja, gnómonické řešení navrhl Pavel Marek, autor těchto stránek.

 

Zpět

Galerie - ČR

Reference

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura