Plzeň

Během roku 2006 byla zahrada 6. mateřské školy v Plzni (v Republikánské ulici č. 25) vybavena novými herními prvky z přírodně pokrouceného akátového dřeva, které dodala firma Tomovy parky. Součástí vybavení jsou také sluneční hodiny na desce z akátového dřeva, které byly koncem roku instalovány na jižní stěně budovy směrem do zahrady.

Číselník poloorlojního typu obsahuje hodinové rysky od 7. hodiny ranní do 6. hodiny večerní označené arabskými číslicemi, slunovratové hyperboly a rovnodennostní přímku, které jsou označeny barevnými obrázky symbolizujícími příslušná roční období. Uprostřed se nachází obrázek slunce. Deska číselníku má rozměry 1 x 1 m, délka polosu je 45 cm, střed nodu tvaru koule se nachází 29,5 cm od místa vetknutí polosu. Zeměpisné souřadnice lokality jsou 49° 45´ s. š., 13° 25´ v. d. Stěna se slunečními hodinami je obrácena k jihu s odchylkou 5° k západu.

Gnómonický návrh slunečních hodin provedl autor těchto stránek (Pavel Marek), výtvarné provedení v charakteristickém firemním designu navrhl Martin Kouba (viz horní obrázek) za spolupráce P. Marka a ředitelky MŠ Zdeňky Vaňkové. Hodiny zhotovila firma Tomovy parky, spol. s r. o., Hnanice. Foto: Martin Kouba

 

Zpět

Galerie - ČR

Reference

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura