Vráž u Berouna

Během roku 2009 byly zhotoveny sluneční hodiny na jižní stěně penzionu Vráž ve stejnojmenné obci v oblasti Českého krasu. Vzorem pro zadání byly sluneční hodiny na zámku v Hrotovicích (na Třebíčsku), které se majitelům penzionu líbily. Současně ale mělo jít o klasické hodiny s polosem a nodem, zatímco v Hrotovicích se jedná o hodiny s jinou orientací a jiného typu - východní se stínovým ukazatelem ve formě stylu (viz obrázek níže vlevo). Navíc byly předem pevně dány rozměry číselníku, pro nějž bylo třeba využít plochu na místě zazděného okna. Vyhovět takto striktnímu zadání nebylo až tak jednoduché a výsledná podoba číselníku nakonec vznikala (s přestávkami) více než jeden rok.

Novodobé sluneční hodiny na zámku v Hrotovicích Penzion Vráž - výchozí stav

Číselník slunečních hodin o rozměrech 1,32 x 1,55 m je poloorlojního typu a obsahuje hodinové rysky pro VI. až IV. hodinu, které jsou vyznačeny římskými číslicemi. V modrém stínování jsou menšími arabskými číslicemi uvedeny přibližné hodnoty letního času (pro 9 - 4 h SELČ). Z dalších prvků zde najdeme 7 datových křivek pro vstup slunce do všech astronomických znamení během celého roku, které jsou označeny odpovídajícími symboly (nahoře a dole jsou slunovratové hyperboly, uprostřed rovnodennostní přímka; s výjimkou slunovratových hyperbol je každá křivka společná dvěma znamením). A konečně je zde také analema, která udává rozdíly mezi středním a pravým slunečním časem. Číselník je konstruován pro místní poledník.

Kromě časoměrných údajů číselník obsahuje latinskou sentenci "Sol vita est", kterou můžeme přeložit jako "Slunce je život" a nápis "Formatum anno 2009" odkazující k roku zhotovení hodin. Nechybí ani obrázek slunce kolem polosu. Polos je zhotoven z nerezu, má délku 480 mm, poloha nodu je 290 mm od bodu vetknutí polosu do stěny.

Penzion Vráž se nachází v Pražské ulici č. 342, zeměpisné souřadnice místa se slunečními hodinami jsou 49° 59´ 04,70´´ s. š., 14° 07´ 38,68´´ v. d. Změřená orientace (azimut) stěny je 15,5° od jižního směru směrem k východu. Gnómonický návrh vypracoval Pavel Marek, výsledná podoba vznikla po sérii vzájemných konzultací s majiteli penzionu. Číselník namaloval Petr Foukal, přípravné práce velmi pečlivě provedl Jan Kešner, jeden z majitelů penzionu.

V zahradě penzionu se nacházejí také rovníkové sluneční hodiny (zakoupené v maloobchodu) nainstalované asi o 2-3 roky dříve.

 

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura