Praha 5 - Stodůlky, sídliště Lužiny, jižní hodiny

Párové sluneční hodiny na bytovém domě Bronzová 2024–2026 v Praze – Stodůlkách byly zhotoveny v průběhu října 2010 v rámci prováděné opravy a modernizace tohoto domu. Zadavatelem bylo bytové družstvo Bronzová. Původním záměrem členů družstva bylo zhotovení jednoduchých slunečních hodin na jižní stěně panelového domu. Během úvodních jednání byl ale akceptován návrh na doplnění druhých slunečních hodin také na velkou volnou plochu na východní stěně situované přímo proti hlavní přístupové cestě od stanice metra Lužiny. Tím prakticky vznikly sluneční hodiny párové a celé řešení tak velmi získalo na atraktivitě.

Gnómonický návrh využívá možnosti demonstrovat na každém z číselníků jiný konstrukční princip a v důsledku toho dva různé způsoby odečítání časových údajů. Současně máme mezi osmou a desátou hodinou dopolední příležitost porovnat si časové údaje na obou hodinách. Po výtvarné stránce byly oba číselníky navrženy v jednotném stylu, ze strany zadavatele přitom byla požadavána maximální tvarová jednoduchost.

Jižní hodiny jsou situovány na jižní stěně s odchylkou 7,5° k východu od jižního směru. Zeměpisné souřadnice místa jsou 50° 02´ 42,2´´ s. š., 14° 19´ 45,0´´ v. d. Jako stínový ukazatel zde byl zvolen polos, jehož základní vlastností je, že je rovnoběžný se zemskou osou. Díky tomu lze na číselníku časové údaje odečítat pohodlně podle směru stínu polosu, respektive jeho polohy mezi hodinovými ryskami. Délka šikmé části polosu je 1 885 mm, jenž pak v prodloužení směřuje do špičky číselníku. Povrchová úprava polosu byla provedena žárovým zinkováním.

Číselník je poloorlojního typu. Silnějšími čarami a římskými čísicemi jsou vyznačeny VIII. až IV. hodina, slabšími čarami půlhodiny. Barevnost navazuje na celkové barevné řešení fasády. Barevný odstín mezi hodinovými ryskami se vždy po jedné hodině mění. Dopolední hodiny jsou znázorněny ve žlutých odstínech, aby byla podtržena návaznost na východní hodiny, odpolední hodiny jsou v odstínech zelené. Horní část číselníku je světle šedá, stejného odstínu jako na části fasády. Celkové rozměry číselníku včetně číslic jsou cca 5,5 x 3 m.

Gnómonický návrh vypracoval Pavel Marek, výtvarný návrh jižních hodin vznikl spoluprací pí Pluhařové a p. Filipa z projekční firmy Chytrý dům a P. Marka. Polos vyrobilo zámečnictví Josef Štorek, montáž provedli pracovníci stavební společnosti Kasten. Nakreslení číselníku se zhostili Jaroslav Platil a Přemysl Vranovský za spolupráce P. Marka. Organizaci a koordinaci prací zajistila Jana Bobisudová z BD Bronzová a ke zdárnému dokončení přispěli i někteří další členové družstva.

Ke stažení: článek Párové sluneční hodiny na panelovém domě BD Bronzová v Praze – Stodůlkách a jeho zkrácená verze

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura