Praha 5 - Stodůlky, sídliště Lužiny, východní hodiny

Východní sluneční hodiny na bytovém domě Bronzová 2024–2026 na sídlišti Lužiny v Praze – Stodůlkách byly zhotoveny v průběhu října 2010 jako součást párových slunečních hodin zahrnujících jižní a východní číselník. Pro větší atraktivitu a možnost porovnání rozdílných konstrukčních principů byl pro každé z obou hodin navržen jiný typ stínového ukazatele. Pro východní hodiny byl zvolen vodorovný stylos zakončený nodem, což zároveň bylo - vzhledem k jeho rozměrům - praktičtější i ze stavebně-technického hlediska. Po výtvarné stránce byly oba číselníky navrženy v jednotném stylu.

Hodiny před dokončením, foto Jana Bobisudová

Východní hodiny jsou situovány na stěně s azimutem 97,5° měřeným od jižního směru, jsou tedy od východního směru natočené mírně k severu. Zeměpisné souřadnice místa jsou 50° 02´ 42,4´´ s. š., 14° 19´ 45,6´´ v. d. Stylos je zhotoven z ocelové trubky a zakončen nodem ve tvaru koule, jejíž střed se nachází ve vzdálenosti 1 600 mm od plochy číselníku. Jeho povrchová úprava je provedena žárovým zinkováním.

Číselník obsahuje několik prvků. Především to jsou hodinové rysky pro IV. až X. hodinu, slabšími čarami jsou naznačeny půlhodiny. Z kalendářních křivek jsou zde slunovratové hyperboly a rovnodennostní přímka. Shora je číselník ohraničen obrazem horizontu, tj. vodorovnou přímkou, která udává časy východů slunce během celého roku.

Celkové rozměry číselníku včetně číslic jsou cca 5,5 x 3,5 m. Použité barvy vycházejí z barevnosti fasády, barevný odstín se mění vždy po hodině. Vybrané odstíny symbolizují načervenalé světlo při východu slunce, které přecházejí do žlutých pro pozdější dopolední hodiny.

Gnómonický a výtvarný návrh východních hodin vypracoval Pavel Marek. Na realizaci se podíleli podobně jako u jižních hodin zámečnictví Josef Štorek, stavební společnost Kasten, číselník nakreslili Jaroslav Platil a Přemysl Vranovský za spolupráce P. Marka. Organizaci a koordinaci prací zajistila Jana Bobisudová z BD Bronzová a vypomohli i někteří další členové družstva.

Ke stažení: článek Párové sluneční hodiny na panelovém domě BD Bronzová v Praze – Stodůlkách a jeho zkrácená verze

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura