Praha 6, břevnovský klášter

V břevnovském kláštěře, jehož oficiální název zní Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty, se nacházejí celkem čtvery sluneční hodiny: jedny východní a dvoje jižní na nádvoří prelatury, čtvrté hodiny neobvyklé konstrukce jsou dokunce uvnitř budovy. Autor stránek děkuje za laskavé svolení k jejich prohlídce, neboť tato místa nejsou veřejně přístupná.

Na levých jižních hodinách, mírně natočených k JV, jsou červeně vyznačeny rysky pro 7. až 4. hodinu poloorlojních hodin a černé rysky českých (nebo téžitalských) hodin, počítaných od západu slunce. Dále jsou zde vyznačeny slunovratové hyperboly a rovnodennostní přímka. Data a italské hodiny se odečítají podle stínu kulového nodu, kterým je zakončen krátký zlacený polos. Poloorlojní hodiny lze odečítat podle stínu polosu též na horní stupnici s půlhodinovým dělením a již hůře znatelnými arabskými číslicemi. Ve spodní části číselníku je latinský nápis SOL COGNOVIT OCCASUM SUUM, jehož význam je "Slunce si odpočítalo svůj západ."

Podívejte se také na pravé jižní hodiny, východní hodiny a číselník zrcadlovoštěrbinových hodin. Bližší údaje o historii kláštera najdete např. na serveru Pragensia anebo přímo na stránkách kláštera.

Zpět

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura