Praha 6, břevnovský klášter

V břevnovském kláštěře, jehož oficiální název zní Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty, se nacházejí celkem čtvery sluneční hodiny: jedny východní a dvoje jižní na nádvoří prelatury, čtvrté hodiny neobvyklé konstrukce jsou dokunce uvnitř budovy. Autor stránek děkuje za laskavé svolení k jejich prohlídce, neboť tato místa nejsou veřejně přístupná.

Na pravých jižních hodinách, mírně natočených k JV, jsou červeně vyznačeny rysky pro 7. až 4. hodinu poloorlojních hodin a černé rysky babylónských hodin, počítaných od východu slunce. Dále jsou zde vyznačeny slunovratové hyperboly označené symboly znamení Kozoroha (horní) a Raka (spodní) a rovnodennostní přímka se symboly Berana a Vah. Data a babylónské hodiny se odečítají podle stínu kulového nodu, kterým je zakončen krátký zlacený polos. Poloorlojní hodiny lze odečítat podle stínu polosu též na horní stupnici s arabskými číslicemi. Ve spodní části číselníku je latinský nápis ORTUS EST SOL, jehož význam je "Východ (= též původ) jest Slunce."

Podívejte se také na levé jižní hodiny, východní hodiny a číselník zrcadlovoštěrbinových hodin. Bližší údaje o historii kláštera najdete např. na serveru Pragensia anebo přímo na stránkách kláštera.

Zpět

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura