Přenosné analematické sluneční hodiny

 

Analematické sluneční hodiny vydala jako PF společnost Turistické známky. Jsou vytvořeny ve formě turistické známky (sběratelského suvenýru). Podkladem je dřevěná kruhová destička o průměru 6 cm. Hodiny jsou navrženy pro použití na území České republiky pro zeměpisnou šířku 50° s. š. a zeměpisnou délku 15° v. d. Body časové stupnice leží na elipse s délkou poloos 25 mm a 19,2 mm. Hodiny jsou opatřeny analemou ve tvaru datové úsečky se znaneními zvěrokruhu. V tomto provedení tedy nejsou zahrnuty korekce podle časové rovnice.

Sluneční hodiny se pro odečítání času položí do vodorovné polohy a zorientují podle světových stran tak, aby číslicí 12 směřovaly k severu. Do příslušného místa analemy se svisle umístí gnómon (entomologický špendlík) a na stupnici se odečte hodnota místního času. Ze slunečních hodin lze také zjistit přibližnou dobu východu a západu slunce pro zvolené datum. Odečteme jej tak, že přímkou propojíme odpovídající bod datové úsečky (analemy) s vyznačeným bodem pro východ nebo západ slunce. Ve směru této přímky na časové stupnici odečteme přibližný okamžik východu či západu slunce.Hodiny navrhl Jiří Dršťák s využitím gnómonického návrhu Pavla Marka, autora těchto stránek.

Další variantu hodin v úpravě J. Dršťáka si můžete prohlédnout na stránkách brněnské hvězdárny. Na analemě jsou v tomto případě namísto znamení zvěrokruhu značky pro 1. dny v měsíci. Slunovratům pak přibližně odpovídají značky pro leden a červenec (odchylka je velmi malá a v rámci přesnosti hodin se rozdíl prakticky ztratí).
 

Zpět

 

 

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura