Kladno, Floriánské náměstí

Dne 21. 6. 2004 bylo v centru města Kladna slavnostně otevřeno Floriánské náměstí, které vzniklo úpravou prostoru před budovou školy vedle barokní kaple sv. Floriana, postavené v letech 1751 -1872 podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Součástí náměstí je také dvojice slunečních hodin. Autory architektonického řešení celého prostoru náměstí včetně slunečních hodin jsou architekti František Müller a Karel Albrecht, gnómonický návrh slunečních hodin provedl Pavel Marek (autor těchto stránek). Většinu stavebních prací realizovala firma Klika a Dvořák.

Velké sluneční hodiny jsou tvořeny 7,77 m dlouhým polosem z nerezové oceli, vycházejícím ze středu malé kruhové fontány. Číselník je vytvořen barevně odlišnými pruhy v dlažbě náměstí, tvořícími hodinové rysky. Po obvodu číselníku jsou v rovině dlažby umístěny lampičky, na jejichž nerezových tělesech jsou římskými číslicemi vyznačeny 5. hodina ranní až 6. hodina odpolední. Ve směru poledníku (tedy 12. hodiny) je umístěn sloupek s menšími horizontálními slunečními hodinami. Přibližné rozměry číselníku jsou 30 x 20 m. Hodiny ukazují pravý sluneční čas pro místní poledník, zeměpisné souřadnice lokality jsou 50° 09´ s. š., 14° 06´ v. d.

Jelikož náměstíčko leží v mírném svahu, byl původní výpočet číselníku proveden pro dvě obecně orientované roviny, respektující uvažované terénní úpravy. Na podkladě tohoto výpočtu byly přivedeny kabely k lampičkám s číslicemi, pro jejichž upevnění byl vybetonován základ (nyní skrytý pod dlažbou náměstí). Protože skutečné provedení terénních úprav se od předpokládaného mírně liší, bylo vytyčení číselníku po zabetonování polosu upřesněno metodou vrženého stínu. To ovšem bylo nutno provést ještě před vlastní pokládkou dlažby, a proto byly směry rysek vyznačeny nejprve na betonovém základě pro lampičky, pochopitelně s respektováním výškového rozdílu mezi horní plochou základu a rovinou dlažby.

Časový údaj slunečních hodin je dále doplněn aktuální hodnotou středoevropského, popř. letního času, signalizovanou každou hodinu změnou barvy světla jedné z lampiček, což je dálkově řízeno rádiovým signálem. Vztah k času má i voda proudící v kašně, která se otočí kolem dokola ve směru hodinových ručiček přibližně jednou za minutu.

 

Zpět

Galerie - horizontální

Reference

 

HomeSluneční hodinyGalerie slunečních hodinArcheoastronomieOdkazy a literatura